Download http://bigtheme.net/joomla Free Templates Joomla! 3

"Trwaj w Miłości"

13-18 lipca 2015

  1. PONIEDZIAŁEK
  2. WTOREK
  3. ŚRODA
  4. CZWARTEK
  5. PIĄTEK
  6. SOBOTA

Każde spotkanie wołczyńskie to zatrzymanie się przy jakiejś tajemnicy chrześcijańskiej. Przez ostatnie dwa lata zgłębialiśmy dwie cnoty teologalne – wiarę i nadzieję. W tym roku przyszła kolej na królową cnót – miłość. Św. Paweł w Pierwszym Liście do Koryntian napisał: Tak więc trwają wiara, nadzieja, miłość – te trzy: z nich zaś największa jest miłość (1Kor 13, 13). Dlatego tegoroczny „Wołczyn” opatrzony hasłem "Trwaj w Miłości" poprowadzi nas w głąb tajemnicy największej z cnót.

Motto dnia inicjującego Spotkanie Młodych w Wołczynie brzmiało: Miłość, której szukam. A rozpoczęto klasycznie od rejestracji uczestników. Obecnie wołczyńska wspólnota młodych liczy ponad 800 uczestników. Zanim jednak nastąpiło oficjalne rozpoczęcie spotkania, dla zwolenników formy aktywnego wypoczynku nie zabrakło popołudniowego tańcowania.

Oficjalnego otwarcia spotkania w anielskim stylu dokonali: Bracia Kapucyni. Na dobry początek zagrał dla nas zespół muzyki reggae BONGOSTAN. Alternatywą dla koncertu było pierwsze z czterech spotkań zatytułowane "Twardy orzech do zgryzienia, czyli warto o TYM rozmawiać". Spotkanie poprowadził br. Michał Ferenc, a dotyczyło rozeznawania powołania. Na zakończenie dnia wszyscy zgromadzili się na nabożeństwie tematycznym – Bóg jest miłością, które poprowadził brat Łukasz Kopeć. Była to dobra okazja, aby samemu powierzyć Bogu ten czas Spotkania Młodych i prosić Go, by kruszył twarde serca i uzdrawiał swoją miłością. Podczas nabożeństwa każdy otrzymał pamiątkową bransoletkę z sentencją GOD IS LOVE.

Zobacz relację wideo

Drugi dzień wołczyńskiego spotkania upłynął pod hasłem "Miłość, której doświadczam" i obfitował w wiele ciekawych wydarzeń.

Konferencję wygłosił paulin z Jasnej Góry, o. Michał Legan. Mówił o tym ile kosztuje Boża Miłość. O doświadczeniu Miłości Jezusa w swoim życiu, urozmaiconym występem muzycznym opowiedział znany raper Arkadio. Nie zabrakło też tradycyjnych spotkań w małych grupach. Uczestnicy mogli również spotkać się z przedstawicielami Politechniki Opolskiej, zobaczyć prezentację robotów humanoidalnych oraz posłuchać pracowników uczelni.

Alternatywą dla wieczornego koncertu była dyskusja prowadzona w białym namiocie. Br. Maciej Jabłoński poruszył jeden z trudnych tematów - in vitro oraz pomocy rodzicom dotkniętych problemem bezdzietności - naprotechnologii. Tuż przed nabożeństwem młodzi mogli bawić się na koncercie zespołu Braci Kapucynów KapEl'a, którzy jak zwykle zachwycili młodą publiczność.

Dzień zakończył się poruszającym nabożeństwem poprowadzonym przez br. Pawła Smołę. Uczestnicy mogli adorować Pana Jezusa w niezwykłej monstrancji - ogromnym krzyżu. Mieli okazję skonfrontować swój grzech z Miłosierną Miłością Chrystusa. Jutro na uczestników czekają kolejne wydarzenia i ciekawi ludzie.

Zobacz relację wideo

Środa w Wołczynie upłynęła pod hasłem "Miłość, której jestem godny". Uczestnicy pochylali się nad pytaniem "jak kochać samego siebie?". Spoglądali na swoje "ja realne" i "ja idealne" w perspektywie Miłości Bożej na spotkaniach w grupach. Poranną konferencję zatytułowaną "Po drugiej stronie lustra, czyli jak pokochać samego siebie" wygłosił br. Rafał Tański.

Mszę świętą celebrował wyczekiwany gość Spotkania Młodych - biskup Łukasz Buzun. Cały dzień prowadził do punktu kulminacyjnego - nabożeństwa pojednania. O zranionej miłości mówił br. Maciej Jabłoński przygotowując uczestników do sakramentu pokuty.

Każdy mógł spotkać się z Chrystusem w Najświętszym Sakramencie na adoracji podczas nabożeństwa. Modlitwy uwolnienia i uwielbienia poprowadziła Wspólnota Jezusa Zmartwychwstałego z Gliwic. Młodzi przeżyli ten dzień w atmosferze pojednania i braterstwa oraz uwielbienia naszego Zbawiciela Jezusa Chrystusa.

Zobacz relację wideo

Czwartkowy dzień w Wołczynie rozpoczęła konferencja małżeństwa Beaty i Marcina Mądrych "Miłość wiele ma twarzy". Małżonkowie pokazywali jak starać się kochać drugiego i zapraszać do tej miłości Pana Boga. Eucharystii przewodniczył ks. Mateusz Buczma, który wygłosił też słowo do Młodzieży obecnej na Spotkaniu.

Popołudniową część dnia wypełnił panel, poruszający spotkanie twarzą w twarz z Chrystusem obecnym w drugim człowieku. Wzięli w nim udział br. Piotr Kuczaj - posługujący w Dziele Ojca Pio, Anna Seredyńska - psychoterapeutka, wolontariuszka hospicjum, s . Teresa Pawlak - posługująca w więzieniu oraz s. Angie, misjonarka z Argentyny.

W Białym Namiocie zgromadzenia zakonne miały okazję zaprezentować swoje charyzmaty, zaś wieczorem prelekcję na temat cyberseksu wygłosił br. Konrad Baran. Wieczorem uczestnicy mogli przeżywać koncert znanego zespołu New Life'm.

Na podsumowanie dnia młodzi ludzie, a także kapłani mogli przeżyć poruszającą aktywność - umywanie nóg. Każdy miał okazję przyjąć ten dar - obmycie nóg przez Chrystusa przez ręce kapłana. Pamiątką tego wydarzenia pozostanie ręczniczek z hasłem "Ty czyń podobnie". Nabożeństwo zwieńczyło dzień, który odbył się pod hasłem "Miłość, którą mogę obdarzać".

Zobacz relację wideo

Piątek w Wołczynie upłynął pod hasłem "Miłość, którą wyznaję". Uczestnicy Spotkania próbowali odpowiedzieć na pytanie "Jak kocham Boga?". Poruszali ten temat na spotkaniach grupach oraz słuchając dzisiejszych prelegentów.

Poranną konferencję wygłosił znany duszpasterz, dominikanin o. Adam Szustak. Mówił o tym jak w swoim życiu kochać Boga nade wszystko. Aktor Dariusz Kowalski ujął Młodych świadectwem swojego życia. Pokazywał jak w powszednim życiu kochać Boga. Udowadniał, że codzienność jest bezcenna. W białym namiocie odbyła się dyskusja poprowadzona przez pana Łukasza Fomicza na temat zagrożeń ideologii gender. Na koncercie uwielbienia wystąpił zespół Gospel Voice Choir z Krakowa.

Uczestnicy Spotkania mieli też dziś okazję zobaczyć wspaniały przykład zaufania i odpowiedzenia Bogu na Jego Miłość - Eucharystię celebrowali neoprezbiterzy. Również oni poprowadzili wieczorne nabożeństwo gdzie zaprosili wszystkich do przyjęcia Słowa Bożego poprzez gest odbioru Ewangeliarza. Nowo wyświęceni kapłani we wspaniały sposób pozwolili Młodym Spotkać się z Chrystusem, który objawił się poprzez Słowo.

Zobacz relację wideo

Dzisiaj XXII Spotkanie Młodych dobiegło końca. Uczestnicy zostali rozesłani na uroczystej Eucharystii celebrowanej przez ministra prowincjalnego Braci Mniejszych Kapucynów br. Tomasza Żaka. Pożegnalną homilię wygłosił dyrektor Spotkania Młodych w Wołczynie, br. Bogumił Kusiak, podsumowując tegoroczny temat "Trwaj w Miłości". Odbyły się tradycyjne podziękowania głównym organizatorom Spotkania: br. Grzegorzowi Dudkowi, br. Arturowi Borkowskiemu br. Michałowi Ferencowi.

Młodzież mogła naładować duchowe baterie, aby czerpać z nich przez cały rok. Bracia zaprosili uczestników na przyszłoroczne wydarzenie: Światowe Dni Młodzieży do Krakowa. Zachęcili wszystkich do przyjazdu na spotkanie z papieżem Franciszkiem. I chociaż za rok wołczyński amfiteatr będzie pusty, to wspólnota Spotkana Młodych będzie mogła spotkać się w Krakowie i przeżywać to międzynarodowe wydarzenie w równie wspaniałej atmosferze, co w Wołczynie.

Zobacz relację wideo

next
prev

Organizowane wyjazdy na Spotkanie

Z kilkunastu miejsc w Polsce będą organizowane
wyjazdy do Wołczyna, sprawdź skąd możesz pojechać.

Zobacz

mapa Polski
×

Log in