Odbudowani 2019

Relacja z XXV Spotkania Młodych

Poniedziałek

"Kościół zagubiony(ch)"

Już po raz 25 młodzi ludzie z całej Polski przyjechali do Wołczyna, by razem, we wspólnocie, poznawać i wychwalać Pana Boga. Tegoroczny temat spotkania skupia się na słowach, które św. Franciszek usłyszał 800 lat temu w Porcjunkuli: „IDŹ I ODBUDUJ MÓJ KOŚCIÓŁ”.

Przed oficjalnym rozpoczęciem Wołczyna każdy z uczestników zgłosił swój udział w spotkaniu oraz rozłożył namiot w specjalnie przygotowanym do tego miejscu. Był to również dobry czas na nawiązanie nowych znajomości oraz odnowienie relacji z ludźmi poznanymi w poprzednich latach. Przyjeżdżając na Wołczyn doświadczam relacji z Bogiem i z ludźmi. Tu można poznać Kościół z innej strony… tak o swoich motywacjach przyjazdu do Wołczyna na opowiadała Magda, która nie po raz pierwszy uczestniczy w spotkaniu.

Oficjalne rozpoczęcie nastąpiło o godzinie 17:30. Brat Tomasz Żak – Minister Prowincjalny Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów – Prowincji Krakowskiej podkreślił, że to wydarzenie jest nie tylko wyjątkowe, ze względu na to, że gromadzimy się na Wołczynie już po raz 25, ale również ze względu na 80 rocznicę powołania do istnienia Krakowskiej Prowincji Kapucynów – organizatora festiwalu. Po przywitaniu uczestników przez brata Tomasza, na scenę został poproszony brat Józef Mizera, który zapoczątkował Spotkania Młodych w Wołczynie. W swoim przemówieniu opowiedział o pierwszym zjeździe w 1994 roku, którego motto brzmiało: „Ludzie, którzy kochają ludzi”.  Pośród wielu ważnych osobistości, obecnych na inauguracji, nie mogło zabraknąć burmistrza Miasta Wołczyna –  Pana Jana Leszka Wiącka, który zgodnie z wieloletnim zwyczajem przekazał klucz do bram miasta i burmistrzowski krawat braciom kapucynom.

O godzinie 20:00 miał miejsce koncert zespołu „Wyrwani z niewoli”. Oprócz porywającej muzyki artyści podzielili się z uczestnikami swoim świadectwem działania Pana Boga, który wyrywa z niewoli każdego, nawet najcięższego grzechu. W tym samym czasie odbyło się alternatywne spotkanie w słynnym „białym namiocie”. Pięciu braci kapucynów opowiadało między innymi o życiu w Zakonie, trudnościach w rozeznawaniu powołania oraz odpowiadało na pytania zadawane przez młodych ludzi.

Wieczorne nabożeństwo, które prowadził brat Tomasz Łakomczyk, przypomniało, że każdy potrzebuje Bożej łaski i uzdrowienia. Na znak tej prawdy uczestnicy zostali zaopatrzeni w bransoletki na wzór takich, jakie możemy otrzymać w szpitalu, z wypisanym fragmentem z Ewangelii wg św. Marka: Nie potrzebują lekarza zdrowi, lecz ci którzy się źle mają.

Po modlitwie na zakończenie dnia wszyscy udali się na pole namiotowe by wypocząć i z energią rozpocząć nowy dzień.

Wtorek

"Kościół zraniony(ch)"

     Pierwszy pełny dzień Spotkania Młodych trwał pod hasłem: Kościół zraniony(ch). Na dobry początek wszyscy zgromadzili się na porannej modlitwie liturgicznej — Jutrzni. Po uwielbieniu Boga przyszedł czas na bułki, herbatę oraz inne produkty z własnych zapasów.

     Gościem specjalnym tego dnia był Ojciec Edward Kawa OFMConv – Biskup pomocniczy Archidiecezji Lwowskiej. W konferencji zatytułowanej Mój Kościół zraniony wprowadził uczestników w trudny temat grzechów i zranień, których poznanie jest początkiem przemiany. Centralnym punktem dnia była uroczysta Eucharystia. W homilii Ojciec Biskup, na podstawie perykopy ewangelicznej o powołaniu celnika Mateusza na apostoła, ukazał jak może zmienić się serce człowieka, który w spotkaniu z Bogiem bez reszty Mu się oddaje.

     Popołudnie otwarł mecz piłki nożnej. Bracia Kapucyni starli się z „resztą świata”. Aby zachować ducha pokory franciszkańskiej oddali zwycięstwo uczestnikom festiwalu. Po meczu miało miejsce spotkanie w małych grupach, w których każdy mógł podzielić się swoim doświadczeniem wiary oraz Bożego działania.

     Wieczorem odbyły się dwa koncerty. Wystąpiły zespoły Tato i KapEl’a. Warto dodać, że ostatnia wspomniana grupa składa się z naszych braci postnowicjuszy, którzy swoim wystąpieniem rozgrzali publiczność do czerwoności. Świętujemy 25 Spotkanie Młodych w Wołczynie. Ćwierć wieku należało godnie uczcić, dlatego podczas koncertu KapEl’i, pokrojono jubileuszowy tort. Alternatywę dla koncertów stanowiło spotkanie z kapucyńskim misjonarzami posługującymi na co dzień w Republice Środkowoafrykańskiej oraz Czadzie.

     Wołczyn to szczególny czas działania Łaski Bożej — mogliśmy przekonać się o tym podczas wieczornego nabożeństwa Odkryj Jego Oblicze, poprowadzonego przez br. Grzegorza Dziedzica. Duch głębokiego poruszenia towarzyszył chyba wszystkim, którzy po tej modlitwie udawali się na spoczynek przed kolejnym dniem pełnym wrażeń.

Środa

"Kościół odbudowany(ch)"

     Po czasie uświadomienia sobie zranień (wołczyński wtorek), jakie mamy w sobie, nadszedł moment łaski, przebaczenia i uzdrowienia. Środa to kulminacyjny dzień Spotkania Młodych w Wołczynie, którego temat brzmiał Kościół Odbudowany(ch). Wielu ludzi specjalnie przyjeżdża na ten jeden dzień. Chcą uzdrowienia serc. Nie raz potrzeba przejść długą drogę, by przestać budować na sobie, a zacząć zakładać fundamenty na Jezusie.

     Poranek rozpoczęliśmy Jutrznią, natomiast śniadanie na polu namiotowym stanowiło dobry moment na integrację i poznawanie swoich sąsiadów. Na modlitwie porannej, którą prowadził brat Piotr Szaro OFMCap usłyszeliśmy zachętę, by szukać przyczyn naszych grzechów i przemyśleć, co chcielibyśmy zmienić w swoim życiu.

     Następnie odbyła się konferencja gościa specjalnego – o. Antonello Caddeddu, współzałożyciela, wraz z o. Pedro Mariano, wspólnoty Przymierze Miłosierdzia. Charyzmatyczny Włoch opowiadał historię walki Dawida z Goliatem, a na homilii podczas Eucharystii przypominał o miłości Pana Boga do nas. Mieliśmy okazję oddać Jemu swoje życie, a także wykrzykiwać, że jesteśmy cudem w oczach Stwórcy.

     Podczas konferencji wychodził poza ramy – pokazał żywy Kościół, który jest otwarty na drugiego człowieka. Młodzi ludzie potrzebują włączenia do wspólnoty, nie patrzenia z góry. – tak o wystąpieniu o. Antonello powiedziała Klara z Wrocławia, uczestniczka spotkania.

Czwartek

"Kościół pięknych(ch)"

     Czwarty dzień Spotkania Młodych upłynął pod hasłem: Kościół piękny(ch). Dzisiaj wielu gości odwiedziło Wołczyn. Z tych najznamienitszych należy wymienić:

     Jezus Chrystus – przyszedł podczas Eucharystii w swoim Ciele, Krwi, Słowie, a także przychodził do nas nieustannie w drugim człowieku. Dzisiejszą Mszę świętą sprawowało czterech braci neoprezbiterów: Adam Stramski, Bartosz Ekert, Mirosław Burzyński oraz Mateusz Kaczorowski, którzy w święto św. Feliksa z Cantalice, 18 maja 2019 roku, przyjęli z rąk Ojca Biskupa Damiana Muskusa OFM święcenia prezbiteratu. Na zakończenie Najświętszej Ofiary bracia neoprezbiterzy udzielili każdemu z uczestników specjalnego, indywidualnego błogosławieństwa.

     Br. Paweł Teperski OFMCap – dyrektor Biura Komunikacji Zakonu – wygłosił konferencję zatytułowaną „Czym umeblować, żeby było ładnie?”, a znany rekolekcjonista ks. Maciej Sarbinowski SDB próbował odpowiedzieć na pytanie „Kiedy będzie doskonale?”.

     Zespół NiemaGOtu zagrał koncert wprowadzający wołczyńskich festiwalowiczów w uwielbienie Jedynego Boga. Alternatywą było spotkanie z ikonami, a właściwie z ikonopisarzem br. Marcinem Świądrem OFMCap.

     Zamykające dzień nabożeństwo, podczas którego dokonały się symboliczne zaślubiny z Kościołem, przygotował i poprowadził br. Adam Stramski OFMCap wraz z pozostałymi braćmi neoprezbiterami.

Piątek

"Kościół świadczący(ch)"